Podstawowy sprzęt wspinaczkowy

inalną rozrywkę? Jeśli zależy nam, aby urlop był niezapomniany, warto lepiej zorganizować czas na miejscu. Świetnym pomysłem będzie między innymi wspinaczka, która dostarczy nam wielu niezapomnianych wrażeń i sprawi, że z wakacji

Podstawowy sprzęt wspinaczkowy

Oryginalna rozrywka dla każdego

Czy będąc w górach zawsze musimy robić to samo? Czy jedyną opcją są spokojne spacery, zwiedzanie i zakupy? A może warto postarać się o bardziej oryginalną rozrywkę? Jeśli zależy nam, aby urlop był niezapomniany, warto lepiej zorganizować czas na miejscu. Świetnym pomysłem będzie między innymi wspinaczka, która dostarczy nam wielu niezapomnianych wrażeń i sprawi, że z wakacji przywieziemy wspaniałe wspomnienia. Takie zajęcie może być ciekawe dla każdego, jednak warto dobrze się do niego przygotować i skorzystać z pomocy specjalisty, który przekaże nam konieczną wiedzę i zapewni bezpieczeństwo. Wspinanie się w górach to piękne widoki, wspaniałe przeżycie oraz ciekawa forma spędzenia czasu na wakacjach.


Różne formy wspinaczki

Istnieją różne oblicza wspinaczki. Można wybrać wspinaczkę wysokogórską, niebezpieczną, ale dostarczającą uprawiającym ją osobom wielu wrażeń. Można zdecydować się na zdobywanie wielkich ścian, jednak wymaga to odpowiedniego sprzętu wspinaczkowego. Bardzo popularna jest również wspinaczka skałkowa, która jest trochę łagodniejsza w formie i mogą ten sport uprawiać nawet dzieci, oczywiście pod opieką dorosłych. Dla wielu osób sport ten jest jednak dość nieobliczalny i przeznaczony dla osób lubiących ekstremalne przeżycia. Pomimo to, że jest to z pewnością niebezpieczna dziedzina sportu, staje się ona coraz bardziej popularna przede wszystkim z uwagi na to, że istnieją naprawdę dobre sprzęty zwiększające bezpieczeństwo podczas wspinania.


Asekuracja własna kontra etyka

Społeczność wspinaczkowa jest podzielona w kwestii "obijania" dróg (czyli umieszczania na drogach stałych punktów asekuracyjnych). Część wspinaczy jest przeciwna obijaniu rejonów, w których istnieje możliwość stosowania własnej asekuracji. Wspinaczka z własną asekuracją w mniejszym stopniu ingeruje w wygląd skały, może być zatem uważana za bardziej proekologiczną. Częściowym kompromisem pomiędzy zwolennikami obijania dróg a zwolennikami wspinaczki tradycyjnej jest przyjęcie, że nie obija się dróg, na których istnieje możliwość dobrej asekuracji z kości i friendów (z reguły, drogami takimi są rysy), oraz wprowadzenie stref ochrony rys, polegających na nieobijaniu dróg leżących w bezpośrednim sąsiedztwie rysy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Asekuracja_w%C5%82asna