Ogniwa, panele, kolektory słoneczne - kilka informacji

wane i naprawdę najlepszą formą pozyskiwania energii ze środowiska, niejeden rząd oferuje otrzymanie dotacji na ten cel. Ubiegać się o potrzebne środki mogą nie tylko osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, ale także osob

Ogniwa, panele, kolektory słoneczne - kilka informacji ogniwa solarne

Pozyskiwanie środków na nowoczesne wytwarzanie energii

W związku z tym, że instalacje związane z ekologicznym wytwarzaniem energii są coraz bardziej popularne, coraz chętniej wykorzystywane i naprawdę najlepszą formą pozyskiwania energii ze środowiska, niejeden rząd oferuje otrzymanie dotacji na ten cel. Ubiegać się o potrzebne środki mogą nie tylko osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, ale także osoby, które chciałyby zainwestować w panele słoneczne czy fotowoltaiczne we własnym domu. Na pewno jest to bardzo duża pomoc finansowa, więc nic dziwnego, że ubieganie się o takie środki finansowe jest dość popularne. Niestety, nie we wszystkich przypadkach można ubiegać się o takie środki, dlatego też na pewno warto zorientować się w tym temacie przed złożeniem wniosku.


Kilka faktów o - Zjawisko fotoelektryczne wewnętrzne

W efekcie fotoelektrycznym wewnętrznym energia fotonu też jest całkowicie pochłaniana przez elektron, ale elektron nie jest uwalniany, jak to ma miejsce w zjawisku fotoelektrycznym zewnętrznym; przenosi się on do pasma przewodnictwa, zmieniając tym samym własności elektryczne materiału (fotoprzewodnictwo). Zjawisko to zachodzi tylko wówczas, gdy energia fotonu jest większa, niż wynosi szerokość pasma wzbronionego (odległość energetyczna między pasmem walencyjnym a pasmem przewodnictwa). Przenoszenie elektronów przez fotony na wyższe poziomy energetyczne w pobliżu złącza wywołuje siłę elektromotoryczną na styku dwóch materiałów pod wpływem światła, zjawisko to zwane jest fotoelektrycznym zjawiskiem zaworowym lub zjawiskiem fotowoltaicznym.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_fotoelektryczny


Fotowoltaika - Kolektor próżniowo-rurowy

Kolektor próżniowo-rurowy składa się z:

rur próżniowych, w których element zbierający ciepło, tzw. absorber, znajduje się w próżni, co znacznie poprawia działanie kolektora w obrębie szerokości geograficznych takich, na jakich znajduje się Polska. Absorpcja ciepła słonecznego nie jest wówczas uzależniona w tak znaczącym stopniu od temperatury zewnętrznej, dzięki czemu stosując panel tego typu można liczyć na zyski ciepła w instalacji nawet w mroźne zimowe słoneczne dni,
niektóre z kolektorów posiadają zwierciadło, dodatkowo doświetlające absorber ze strony odsłonecznej. Jest ono wykonane poza rurkami, bądź naniesione na rurkę próżniową w postaci lustra, w zależności od producenta.
Kolektory próżniowo-rurowe mają nieco większą wydajność niż kolektory płaskie, ale technologia wykonania sprawia, że ich instalacja jest rozwiązaniem droższym. Kolektory tego typu są również mniej wytrzymałe np. na grad, a także zimą, gdy spadnie na nie śnieg, nie ma możliwości zastosowania tak zwanego obiegu odwróconego w celu rozmrożenia kolektora i usunięcia z nich śniegu (takie rozwiązanie jest w kolektorach płaskich).

Kolektory słoneczne płaskie i próżniowe są w stanie dostarczyć do ok. 60% ciepła potrzebnego do ogrzewania wody użytkowej w ciągu roku. Kolektory próżniowe wymagają jednak mniejszej powierzchni zabudowy, ten sam efekt wydajności cieplnej jak dla kolektorów płaskich o powierzchni, przykładowo 5 m2 uzyska się z kolektora próżniowego o powierzchni 3 m2potrzebny przypis.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolektor_s%C5%82oneczny