O ekologicznym życiu i oszczędzaniu wody

z jakoś oszczędzić? Jest parę prostych trików. Jednak jeżeli zużycie wody wydaje ci się zbyt duże, skontroluj czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... nie kradnie. Bywa się również, że rachunek nie jest prawidło

O ekologicznym życiu i oszczędzaniu wody Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Oszczędzanie wody - kilka porad

Płacisz za dużo za wodę i zastanawiasz się, czy możesz jakoś oszczędzić? Jest parę prostych trików.

Jednak jeżeli zużycie wody wydaje ci się zbyt duże, skontroluj czy gdzieś ona "nie ucieka" bokiem, lub czy ktoś jej... nie kradnie. Bywa się również, że rachunek nie jest prawidłowo naliczony przez przedsiębiorstwo wodociągowe.

Ale jeżeli wszystkie instalacje są szczelne i woda nie odpływa sobie do cudzego kranu, to trzeba jeszcze sprawdzić parę rzeczy.

Najwięcej wody zużywa toaleta. Skontroluj, czy masz oszczędną spłuczkę, lub czy może woda ucieka do muszli cały czas? To bardzo często występujący problem. Mechanizm spłuczki da się kupić osobno, można go wymienić samodzielnie. W najgorszym razie, trzeba niestety zafundować sobie nowy sanitariat.

Ważna jest też sprawność i energooszczędność sprzętów AGD - pralki i zmywarki. Dobra sprzęt zużywa znacznie mniej wody, niż poszłoby przy ręcznym zmywaniu. Pralka powinna posiadać automatykę ważenia, dzięki czemu dopasuje ilość wody do ilości prania.


`nowe kontra stare

Mieszkania, jakie można nabyć na rynku pierwotnym, a więc prosto od developerów są niezwykle nowoczesne. Znacznie różnią się one od starych kamienic, w których należało wykonać mnóstwo dodatkowych prac, jak renowacje elewacji czy docieplenia budynków. Niestety, mieszkania kupowane na rynkach pierwotnych są znacznie droższe. Zdarza się także, że developerzy sprzedają je jeszcze przed ich zbudowaniem, a do finalizacji budowy dochodzi nie po kilku, a po kilkunastu miesiącach. Budynki rynku wtórnego okazują się więc częściej wybieranymi. Zmieniło się to nieco, od kiedy wprowadzono program ?Mieszkania dla młodych?, ponieważ zezwalały one wyłącznie na inwestycje rynku pierwotnego. Nie trzeba będzie jednak przejmować się inwestowaniem pieniędzy w dodatkowe naprawy, co byłoby niemal pewne przy kupnie nieruchomości z rynku wtórnego. W nowoczesnych budynkach inwestuje się bardzo często nowoczesne systemy, których zadaniem jest utrzymywać odpowiednią temperaturę lub zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.


Płać mniej za ogrzewanie

Niestety, Polacy skarżą się na wysokie koszty rachunków za ogrzewanie. Właśnie z tego powodu, warto się zastanowić, ile ciepła marnuje się ze względu na nieodpowiednią szczelność naszych mieszkań. Wymiana okien lub uszczelnienie ich specjalną pianką, powinno nieco poprawić sytuację, ponieważ ciepło nie będzie uciekało na zewnątrz. Warto także pomyśleć nad zadaniami, jak docieplenia budynków. Mieszkania w blokach oraz domach jednorodzinnych mogą utrzymywać znacznie więcej ciepła, jeśli uda się okleić je specjalnymi warstwami styropianu i innymi podobnymi materiałami. Niejednokrotnie, osoby zainteresowane nowoczesnymi technologiami, decydowały się także na zakładanie inteligentnych systemów termomodernizacyjnych, regulujących temperaturę w pomieszczeniach, zgodnie z ustawionymi przez właściciela ustawieniami. Wiadomo, że koszty rachunków za ogrzewanie mogą spaść nawet o kilkadziesiąt procent w skali rocznej. Przed jakimkolwiek wprowadzaniem unowocześnień i zmian w swoim domu, warto jednak przeczytać jedne z licznych porad internetowych.