Energia odnawialna, kolektory słoneczne - zastosowanie i porady

nety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce składa się z gorącej plazmy utrzymywanej przez grawitację i kształtowanej przez pole magnetyczne. Jest prawie idealnie kuliste1314, ma średnicę około 1 392 684 km3, około 1

Energia odnawialna, kolektory słoneczne - zastosowanie i porady inwertery fotowoltaiczne

Kilka słów o słońcu

Słońce (łac. Sol, Helius, gr. ?????, trb. H?lios, symbol: ?) ? gwiazda centralna Układu Słonecznego, wokół której krąży Ziemia, inne planety tego układu, planety karłowate oraz małe ciała Układu Słonecznego. Słońce składa się z gorącej plazmy utrzymywanej przez grawitację i kształtowanej przez pole magnetyczne. Jest prawie idealnie kuliste1314, ma średnicę około 1 392 684 km3, około 109 razy większą niż Ziemia, a jego masa (1,989 ×1030 kg, około 333 tysięcy razy większa niż masa Ziemi (M?)) stanowi około 99,86% całkowitej masy Układu Słonecznego15. Około trzy czwarte masy Słońca stanowi wodór, resztę głównie hel. Pozostałe 1,69% (co odpowiada około 5600 M?) tworzą cięższe pierwiastki, w tym m.in. tlen, węgiel, neon i żelazo16.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C5%82o%C5%84ce


Energetyka słoneczna w Polsce

Energetyka słoneczna w Polsce ? sektor energetyki odnawialnej. Należą do niej: energetyka cieplna przekształcająca energię słoneczną na ciepło i elektroenergetyka ? produkująca energię elektryczną.

Na koniec 2012 roku łącznie zainstalowanych i użytkowanych było około 1,2 mln m2 kolektorów słonecznych, co odpowiada 848 MW mocy cieplnej (wzrost o 19% w stosunku do 2011 roku). Całkowita zainstalowana moc kolektorów słonecznych stanowi drugie, po ciepłowniach na biomasę źródło odnawialne wytwarzania ?zielonego ciepła? w Polsce. W 2012 roku Polska zajęła drugie miejsce w sprzedaży instalacji słonecznych wśród krajów europejskich (w 2011 ? czwarte miejsce)1.

Całkowita moc podłączonych do sieci elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosiła na koniec 2012 roku około 1,290 MW2. Według Instytutu Energetyki Odnawialnej, całkowita moc ogniw fotowoltaicznych w Polsce we wrześniu 2014 roku wynosiła około 6,6 MWp3. Na koniec III kwartału 2015 roku URE podał, że moc zainstalowana ogniw PV w Polsce wynosiła 51,1 MWp4.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna_w_Polsce


Zalety umieszczenia instalacji ekologicznych na dachu

Umieszczenie na dachu ekologicznych instalacji związanych z odnawialnymi źródłami energii ma wiele plusów. Jest to świetny sposób nie tylko na wykorzystanie nieużywanej zazwyczaj powierzchni dachowej, ale także na ochronę pokrycia dachowego. Montowane na naszych dachach instalacje objęte są najczęściej wieloletnią gwarancją, dlatego nie musimy się martwić o ich uszkodzenia. Zwykle panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne podnoszą również estetykę dachu, szczególnie, gdy pokrycie dachowe ma już wiele lat. Jest to więc rozwiązanie, które ma same zalety, a biorąc pod uwagę, że istnieją możliwości uzyskania sporego dofinansowania na zakup i montaż takiej instalacji, na pewno warto się nad tym zastanowić.