E-dokumentacja medyczna coraz bliżej

ego jest to potrzebne. O tym w artykule.Definicja EDM w WikipediiElektroniczna Dokumentacja Medyczna (EDM) ? zbiór danych, mogący stanowić element systemu informatycznego do obsługi szpitala (HIS ? Hospital Information System) prz

E-dokumentacja medyczna coraz bliżej Oprogramowanie takie jak już niedługo staną się obowiązkiem dosłownie każdej placówki medycznej. Dobrze jest już teraz wykupić odpowiadające nam programy, ale dlaczego jest to potrzebne. O tym w artykule.

Definicja EDM w Wikipedii

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna (EDM) ? zbiór danych, mogący stanowić element systemu informatycznego do obsługi szpitala (HIS ? Hospital Information System) przechowujący całość lub wybrane elementy dokumentacji medycznej indywidualnej (odnosząca się do poszczególnych pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych) i zbiorczej (odnosząca się do ogółu pacjentów lub określonych grup pacjentów korzystających ze świadczeń zdrowotnych).

Do systemów klasy EDM zalicza się takie systemy informatyczne, w których dane gromadzone są w formie elektronicznej bazy danych. W oparciu o te dane drukowana jest dokumentacja w formie papierowej. Taka forma stosowana była zarówno przed ogłoszeniem rozporządzenia, o którym mowa poniżej, jak również obecnie ma to miejsce we wszystkich szpitalach posiadających systemy klasy HIS.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Elektroniczna_Dokumentacja_Medyczna


E-kartoteka medyczna

Lekarz, aby dobrze wystawić diagnozę musi wiedzieć o pacjencie jak najwięcej i bardzo przydatną rzeczą jest historia choroby oraz cała kartoteka pacjenta. Bez tych informacji cały proces leczenia może przebiegać dużo wolniej niż powinien i to ze szkodą dla pacjenta właśnie.

Takie sytuacje na szczęście zdarzają się rzadko, a będą jeszcze rzadziej kiedy wprowadzone zostaną e-dokumentacje medyczne. Kartoteka każdego pacjenta będzie dostępna w formie elektronicznej, więc nawet jeżeli ta papierowa ulegnie zniszczeniu to zawsze będzie można sięgnąć po tą wirtualną i bez przeszkód poznać historię leczenia danego pacjenta.


Dane pacjenta

Kiedy wybieramy się do lekarza nie zastanawiamy się specjalnie nad tym jak nasze dane są przechowywane w danej przychodni czy innej placówce medycznej, a w sumie powinniśmy. Zazwyczaj sama kartoteka jest w większości przypadków jeszcze papierowa, a jedynie system rejestracji odbywa się elektronicznie.

Czy nie byłoby wygodniej gdyby nasza historia choroby znajdowała się online na serwerze, gdzie każdy lekarz ma do niej dostęp? Wszystkie wyniki badań, przebyte choroby, grupa krwi i wiele innych rzeczy, dostępnych na wyciągnięcie ręki, a w zasadzie myszki. Pozwoli to uniknąć wielu nieporozumień i błędów lekarskich, które czasami wynikają z braku znajomości wszystkich danych odnośnie chorób danego pacjenta. Dodatkowo jeżeli istniałaby możliwość przejrzenia swojej kartoteki to już byłoby idealnie.