Codzienność pracy w geodezji

e sztum. Artykuł o geodezji i budownictwie.Mierniczy kontra geodetaPolska jako chyba jedyny kraj określa słowem geodeta zarówno faktyczny zawód geodety (geodezja wyższa) i mierniczy (geodezja niższa). Niby oba zawody zajmują się p

Codzienność pracy w geodezji W geodezji jest sporo zajęć, dlatego, że są potrzebni wszędzie tam, gdzie rusza budowa. Ich funkcja w tym wszystkim\temacie jest bardzo ważna, dlatego warto znaleźć profesjonalistów: . Artykuł o geodezji i budownictwie.

Mierniczy kontra geodeta

Polska jako chyba jedyny kraj określa słowem geodeta zarówno faktyczny zawód geodety (geodezja wyższa) i mierniczy (geodezja niższa). Niby oba zawody zajmują się praktycznie tym samym, jednak na inną skalę,a wykonywanie ich wymaga różnej wiedzy i umiejętności.

Geodezja wyższa zajmuje się większymi przestrzeniami niż niższa, a ponadto uwzględnia kulistość kuli Ziemskiej, natomiast niższa nie uwzględnia takich zmiennych. Mierniczy natomiast zajmuje tym co najbardziej kojarzy nam się z geodezją, a powinno z mierzeniem.


Geodeci i urządzenie na trójnogu

Pomiary geodezyjne wykonywane w terenie za pomocą tachimetru. Brzmi dziwnie, ale pewnie każdy z nas widział parę ludzi, ubranych w stroje odblaskowe (bhp) z jakimś urządzeniem na trójnogu. Może nie każdy zadawał sobie sprawę kim są tacy ludzi i co robią. Można pomyśleć, ze to drogówka, a urządzenie to fotoradar.

Niestety część pracy w geodezji to właśnie pomiary, nie ważne czy pada, czy jest zimno to pomiar musi być wykonany. Geodeci muszą ubierać do takich prac kombinezony odblaskowe, aby byli jak najlepiej widoczni, zwłaszcza jeżeli pomiar odbywa się w pobliżu drogi,a tym bardzie ruchliwej drogi. To jest jedna z mniej przyjemnych części prac geodezyjnych, jednak nie dla każdego. W końcu w biurze czekają mapki oraz kolumny liczb z wykonanych pomiarów.


Podział nieruchomości w Wikipedii

Podział nieruchomości polega na wydzieleniu z niej części przez dotychczasowego właściciela na rzecz nowego właściciela ? podział prawny (cywilny). W ujęciu wieczystoksięgowym podział nieruchomości polega na odłączeniu z dotychczasowej księgi wieczystej co najmniej jednej działki gruntu wchodzącej w jej skład (wykreślenie z I działu księgi wieczystej) i założenie dla niej nowej księgi wieczystej. W ujęciu administracyjno-prawnym podział nieruchomości polega na określeniu w dotychczasowych jej granicach innej konfiguracji geodezyjnej działek gruntu wchodzących w jej skład, bez zmiany jej dotychczasowego właściciela ? podział geodezyjny.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Podział_nieruchomości