Co musisz wiedzieć o roślinach ozdobnych

ieloletnia roślina drzewiasta o zdrewniałej łodydze, która od nasady rozgałęzia się na wiele zdrewniałych pędów równorzędnych. W przeciwieństwie do drzew, u krzewów brak osi głównej ? pnia, a także korony12. W klasyfikacji Raun

Co musisz wiedzieć o roślinach ozdobnych Rośliny ozdobne dobrze jest kupować w miejscach takich jak , oferowane rośliny są zdrowsze, a dodatkowo, często kosztują mniej. Artykuł o ogrodach i stylach ogrodowych.

Krzew

Krzew ? niebędąca pnączem wieloletnia roślina drzewiasta o zdrewniałej łodydze, która od nasady rozgałęzia się na wiele zdrewniałych pędów równorzędnych. W przeciwieństwie do drzew, u krzewów brak osi głównej ? pnia, a także korony12.

W klasyfikacji Raunki?ra krzewy zaliczane są do fanerofitów, przy czym w zależności od osiąganej wysokości wyróżnia się duże krzewy o wysokości przekraczającej 2 m jako mezofanerofity i krzewy o wysokości poniżej 2 m określane jako mikrofanerofity3. Małe krzewy o wysokości poniżej 0,5 m to krzewinki1, w klasyfikacji Raunki?ra ? chamefity.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzew


Rośliny i jak je dobrać

Jako ogrodnik należy pamiętać, ze każda roślina ma swoje wymagania i ulubione stanowiska. Niektóre okazy lubią cieniste miejsca, a inne uwielbiają pełne słońce i potrzebując go bardzo dużo. Ważnym czynnikiem jest też wiatr, ponieważ nie każda roślina jest na niego wytrzymała, wiec jeżeli mamy bardzo wietrzne miejsca to lepiej jest wybrać drzewka i niskie krzewy, które mają dobry system korzeniowy - najlepsze będą iglaki.

No i ostatnia sprawa to towarzystwo jakie dobierzemy do naszych roślin czy drzewek. Przede wszystkim nie każdy gatunek może być posadzony obok innego i trzeba mieć tego świadomość, aby nie podbierały sobie składników odżywczych. Trzeba też zachować odpowiedni odstęp pomiędzy kolejnymi roślinami.


Ogrodowe problemy

Każdy domowy ogrodnik na pewno zmaga się z różnymi problemami w swoim ogrodowym królestwie. Dla niektórych wręcz zniewagą jest, aby jakieś mszyce czy inne szkodniki podjadały róże czy inne kwiaty. Do walki z wszelkim robactwem każdy ma swoje metody. Jedni stosują środki będące owocem nowoczesnej chemii gospodarczej i pestycydy, inni natomiast stawiają na naturalne środki. W przydomowych ogrodach raczej te naturalne metody zwalczania wydają się być bardziej wskazane, bo przecież chcemy później ciszyć się zapachem natury, a nie kolejnych chemikaliów i środków owadobójczych- no ale co kto lubi.